Kniha návštěv

Zdravím

Tester | 14.06.2018

<script type="text/javascript">alert("hello");</script>

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

AlbertCon | 07.06.2018

The prostate related is an essential portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect within the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections originating from other regions in the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some of the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations weekly will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat beef in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to adopt to make sure a healthy prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you ought to select prostate examination at least one time per year.

přání do nového roku

Dlabać Jirka senior | 28.01.2017

Všem věrným osadníkům v tomto roce 2017 přeji zdraví a pevné nervy!

úmrtí

Marie Erbenová | 19.03.2015

Oznamuji smutnou zprávu, dne 6. března zemřela paní Olga Křesťanová (Ďaurka), jedna z prvních osadnic Montany. Pamětníci vzpomeňte na ni.

Marie

dlabač jirka70 | 06.01.2015

Osada Vás přivítá i v Novám roce 2015 a přeje věrnýmOsadníkum pevné zdraví,a chut do další,ničím nerušené,práce na osadních uspěších.Osad MONTANAje naše Máma.....

dlabač jirka-70 | 06.01.2015

zadušní mše za kamarada Vaška Ticheho,se koná 8.1.2015 vkostele sv. Cirila a Metoděje v 18.30hodin.Kostel se nachazí v Karlíně na Cirilometodějském naměstí. Měl Vás rad,přijdte se pomodlit za klid jeho Duši.

Jirka Dlabač-70. | 16.12.2014

přestante kamaradi jasat a hrat,odešel nám už navždy kamarád-pan Václav Tichý. Zemřel dne 13.12.2014. čest jeho památce.

nové fotky

JABLÍČKO | 02.09.2014

Ahoj osadníci,
přidal jsem opět pár fotek ze třech posledních akcí, tak se můžete juknout do galerie. Jsou tam nově důchodci, Hawai a dětský den z potlachem. ještě nás letos čeká volejbal 13.9 a když risknem přes katastrofální stav hřiště losovanej nohejbal budu rád, ten by měl být 5.10. Tak uvidíme. Každopádně sezonu ukončíme poslední řijnovou sobotu oranžovým večerem. Otom všem vás budem informovat na nástěnkách. Ahoj Pepik Švec ml.

zrušení akcí 2014

JABLÍČKO | 07.07.2014

Ahoj osadníci,
Oznamuji z těžkým srdcem že akce pro letošní rok se ruší. Z nedostatku pracovní i finanční podpory jsem nucen ukončit činnost v osadní klubovně i na hřišti. V současné době pomoc při přípravách akcí je nulová a finančně se klubovna též neudrží jelikož konkurence na osadě je znatelná. Proto prosím omluvte a pochopte můj postoj ale za těchto podmínek se udržet chod hřiště a klubovny zkrátka nedá. Toto rozhodnutí utvrdilo především to že se musel zrušit klenot a chlouba osady - nejstarší nohejbalový turnaj na světě. Jeden člověk nebo spíš jedna rodina ho zkrátka připravit nedokáže. Pepik Švec ml.

Re: zrušení akcí 2014

Raduš | 07.07.2014

Ahoj všem lidem ,který to zajímá!
Mě je to osobně líto ,za to všechno co jsme tam všichni prožili ,krásnýho .Ale musím souhlasit ,že ta pomoc prostě není.
Jestli najdeme ještě sílu a chuť to zachránit ,tak to přece nezahodíme.
Je to na nás!!!
Mějte se krásně ,Raduš.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek